Jesen


Ko se vrneš domov, spoznaš, da si zamudil indijansko poletje. Deset dni ješ samo zelenjavo, ker si zamudil vse poznopoletne vrtne pridelke. No, vsaj jesen se je razvila v polnih barvah. Notranjski gozdovi in lov na gobe ter kostanj.


Botanična Ljubljana


Tokrat sem dobil posebno naročilo. Polona je pripravljala predavanje o mokriščih v Ljubljani, zato sva se neko popoldan, po službi, podala loviti morostarske dele znotraj Ljubljanske obvoznice.


Začela sva v hostah Mosteca. Ja, gre za primer naravnega mokrišča. Tega se zavedajte, ko se boste naslednjič pritoževali zaradi poplavljenih pešpoti in žab na cesti.






Biologi so zelo hitro navdušeni nad posameznemi deli naloženih drva, ki jih je začel preraščati mah. Torej, fantje, če želite narediti vtis na biologinjo, mah je dober začetek.



Koseški bajer, oziroma stari glinokopi. Ti sicer niso naravni, so pa zeleni rezervat v mestu.







Tudi tu lahko najdemo nekaj zanimivih koščkov narave.






Torej, v samem mestu Ljubljana lahko najdemo kar nekaj zanimivih predelov narave, kjer se lahko sprehodimo in spočijemo od informacijskega sveta. No, to lahko potem delimo na FBju, Instagramu, blogu....

p.s. Ko izide strokovni članek na temo mokrišč, vas jasno obvestim.


Amsterdam


Po treh tednih južne Amerike sledi kulturni šok. Evropa, Nizozemska in Amsterdam. Šok je samo trenuten, ker kmalu odkriješ, da si v mestu, kamor se popolnoma zliješ. No, težko bi našel človeka, ki bi iztopal v tem mestu. Najstniki morajo imeti resnično težko mladost zaradi krize identitete.



Mesto med kanali in opečnatimi stavbami. Odprtega značaja in liberalnih vrednot.












Kava ob kanalu, tik ob ulicah rdeče četrti. Izložbe so bile kljub zgodnjim uram kar zanimive.



Celo ulične svetilke imajo svoje oči.



Stanovanjski kanal s plavajočimi stanovanji. Sicer ne vem, kako je v teh plovilih pozimi, sedaj so videti super.





Eden od razlogov za velik obisk je tudi legalizirana marihuana. Zato je mesto preplavljeno s skupinicami fantov ali deklet, ki se selijo iz ene trgovinice v drugo.



No, fenomen mesta so kolesa. Več nadstropna garažna hiša, tik ob železniški postaji je način, kako rešiti problem parkiranja koles. Gneča in izkanje parkirišča za kolo je vseeno precej resna naloga.



Ko si privoščiš malico na obali kanala, na toplem jesenskem soncu, odkriješ še kakšen pogled na mesto, kamor se bo še treba vrniti.


Lima


Lima je prestolnica Peruja.  Skupaj s predmestji ima več kot osem in pol milijona prebivalcev. Tako kot vse prestolnice te velikosti je kaotična in za popotnika težko obvladljiva. No, je pa tudi najbolj top deskarska destinacija južne Amerike. Tako so ob ugodnih valovih plaže pod mesto polne deskarjev iz celega sveta.



Park mačkov. V njem živijo potepuški mački. Ljudje jih hranijo ter božajo.jasno, če se mačkom zljubi. Drugače pa je strogo prepovedano prinašati nove mačke. Na vsakem mestu lahko najdete opozorila, kjer piše celo kako visoka kazen te čaka, če zapustiš domačega ljubljenčka (cca 750eur).


Bivala sva v četrti Miraflores ter Barranca. Slednje je bolj umetniška četrt, med tem ko je Miraflores finančni in poslovni center mesta.





Ne samo, da je bila Lima prvo ameriško mesto, ki je imelo železnico, imeli so tudi električni tramvaj.







Sprehodi po Barrancu. Med grafiti, starimi drevesi ter umetniškimi inštalacijami.






Pacifik v vsej svoji lepoti. V Limi je oblačno več kot osem mesecev na leto. Sicer so temperature visoke, sonce pa zna žgati tudi skozi meglo.






Najbolj slavna plaža "Waikiki" pod sosesko Miraflores. Poleg srfanja je zelo popularno jadralno padalstvo. Vzletajo s travnika na robu klifa, vzgonski veter jih dvigne v zrak, pristanejo pa na istem travniku.

Polet nad Parkom Ljubezni. Tu so v stilu Dalija postavili najdaljšo klopco na svetu. Narejena je iz pisanih keramičnih mozaikov.









No, tako pa zgleda najboljša knjigarna na svetu. Kraj, kjer bi z lahkoto prezimil. Neverjeten izbor knjig in polno malih presenečenj, ki se skrivajo med policami. Del knjigarne je tudi kavarna, tako, za vsak primer, če se moraš med listanjem odpočiti. Skratka super kraj.




Iz Lime je pod vodila proti domu. Sicer niti ni bilo tako preprosto. Letela sva v Madrid, od tam v London ter iz Londona v Amsterdam. Tam sva imela dan za ogled mesta, preden sva odletela do Benetk. Kje je ostala vsa najina prtljaga lahko samo ogibam. Del sva dobila po nekaj dneh, drug del čez kak teden. Skratka zanimiva pot nazaj ... No, tudi Amsterdam ni razočaral. Samo to pa je že druga zgodba.